Pozytywnie w nowy rok - spotkanie i wykład w Fundacji.

20 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji odbyło się spotkanie noworoczne połączone z wykładem. Prezes Fundacji, pani Małgorzata Marmajewska, opowiedziała pokrótce o planach i działaniach na 2015 roku, a dr Marlena Kossakowska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej z Sopotu wygłosiła wykład na temat psychologii pozytywnej. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom!

 

W Akademii Walki z Rakiem w Gdyni odbył się wykład o mikropigmentacji medycznej.

Mikropigmentacja to dziedzina medycyny estetycznej mało jeszcze znana w Polsce, która ułatwia powrót do zdrowia po przebytych chorobach i wypadkach, w tym po chemio- i radioterapii wykorzystywanej w leczeniu onkologicznym. Dzięki mikropigmentacji możliwe jest odtworzenie brwi, rzęs, włosów, tuszowanie blizn, rekonstrukcja lub korekta brodawki sutkowej po operacji piersi.

Podczas spotkania zainteresowane osoby mogły nawiązać współpracę z salonem oferującym zabiegi mikropigmentacji medycznej.

Prowadząca: Magdalena Drausal.         

Spotkanie odbyło się 28 listopada 2014r w siedzibie Fundacji.

 

WYSTAWA GOBELINÓW W GALERII RATUSZ

W listopadzie mogliśmy podziwiać piękne prace, wykonane przez podopieczne prowadzonej przez naszą Fundację Akademii Walki z Rakiem w Gdyni. Wystawa była zwieńczeniem kilkuletniej terapii zajęciowej, prowadzonej przez doskonałego artystę, Henryka Sokalskiego. Zajęcia były częścią programu terapeutycznego dla osób, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową.

Wartości terapeutyczne, jakie niosą spotkania z osobami o podobnym doświadczeniu, trudno przecenić. Uczestniczki warsztatów poznawały techniki tkania i wyznaczały własne drogi twórcze.

Powstałe gobeliny odzwierciedlają emocje towarzyszące walce z chorobą nowotworową, dając szansę odnalezienia nowej rzeczywistości, często w trakcie leczenia onkologicznego, jak i wiele lat po diagnozie.

Wystawa trwała od 10 do 24 listopada 2014r. w Galerii „Ratusz” w Urzędzie Miasta Gdyni.

   

  

 

 

 

 

 

 

 

Fundacja GMN zorganizowała bezpłatne badania mammograficzne

Fundacja „Gdyński Most Nadziei” 14 września 2014 roku przeprowadziła w Gdyni (na placu przed budynkiem Gdynia Waterfront) akcję profilaktyki nowotworowej dla kobiet. W ramach działań odbyły się nieodpłatne badania mammograficzne. Z raportu wygenerowanego z systemu mammobusa wynika, że z badań skorzystało 75 pań.

Fundacja wyszła poza ramy NFZ, dając możliwość bezpłatnych badań nie tylko paniom w wieku rekomendowanym przez NFZ (50-69 lat), ale także kobietom z grupy 35-49 lat oraz 70+. Koszt badania każdej pani spoza rekomendowanego wieku to 80 PLN, w tej grupie przebadano 25 kobiet, koszt w wysokości 2000 PLN w całości pokryła Fundacja ze środków 1% za 2013 rok. Najmłodszą badaną była 36-latka, najstarszą 77-latka.

W trakcie akcji wywiązała się żywa dyskusja na temat dostępności badań dla pań, których nie obejmuje bezpłatna mammografia w ramach NFZ. Jest to znak, że świadomość profilaktyki nowotworowej wśród kobiet jest coraz większa.

Podczas akcji przeprowadzono zbiórkę pieniędzy wpisaną do rejestru zbiórek publicznych pod numerem 2014/573/OR. Zgromadzono 95,50 PLN. Kwota ta wesprze kolejne działanie profilaktyczne organizowane przez Fundację „Gdyński Most Nadziei”. Dzięki podarunkowi od firmy Stena Line, wśród uczestników zbiórki rozlosowano dwa weekendowe rejsy promem do Szwecji. Wygrali je pani Genowefa i pan Michał, którym serdecznie gratulujemy!

 

Kampania ODWAŻNI WYGRYWAJĄ po raz czwarty na Festiwalu Open'er w Gdyni!

Z radością informujemy, że już po raz czwarty Fundacja "Gdyński Most Nadziei" otrzymała akredytację na Festiwal Open'er 2014! 

Byliśmy obecni w strefie NGO od 2 do 7 lipca 2014r., promując kampanię społeczną "Odważni Wygrywają", dotyczącą profilaktyki raka jądra. 
 
Tu obejrzeć można zdjęcia z poprzednich Festiwali Open'er na których byliśmy: OdwazniWygrywaja 

 

Wiosenna akcja w ramach kampanii "Odważni Wygrywają

28 kwietnia 2014 roku ruszyła w Gdyni kolejna akcja w ramach kampanii społeczno – edukacyjnej „Odważni Wygrywają”, realizowanej przez naszą Fundację. Wszystkich Państwa, którzy do 11 maja mieli okazję spacerować po Gdyni, zachęcaliśmy do wypatrywania w przestrzeni miejskiej strusi i pingwinów.

Akcja miała na celu podniesienie świadomości wśród kobiet i mężczyzn, poprzez zachęcenie do odwiedzenia strony internetowej kampanii www.odwazni.com, z której dowiedzieć się można wielu informacji o profilaktyce raka jądra.

Zapraszamy na profil kampanii "Odważni Wygrywają" na Facebooku: www.facebook.com/odwazniwygrywaja - znajduje się tam wiele opisów akcji oraz zdjęcia z realizowanych wydarzeń, a było ich sporo!...

 

 

Wystawa "Cięcie" w Galerii Handlowej PORT Rumia

Wystawa pt.„Cięcie” prezentuje zdjęcia kobiet w trakcie lub po chemioterapii. Autorką zdjęć jest Iza Moczarna – Pasiek. 

Idea stworzenia wystawy powstała z potrzeby ukazania istoty kobiecości, drastycznie zmienionej na skutek leczenia onkologicznego. Opowiedziane historie to oprawione w grafikę i słowa uczucia, które zdominowały życie chorych na raka kobiet.

Fotografie było można oglądać codziennie od 27 marca do 9 kwietnia 2014 roku w Galerii Handlowej PORT Rumia.

Wystawa powstała dzięki środkom zebranym przez Fundację z odpisu 1% podatku. Zachęcamy do pamiętania o nas przy wypełnianiu PITów: KRS 0000262786. 

 

Wspieramy młodzież z XIV LO w 7 edycji akcji Mam Haka Na Raka!

Uczniowie XIV LO im. Mikołaja Kopernika w Gdyni Chyloni po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim programie dla młodzieży Mam Haka Na Raka i przekazywal wiedzę o chorobach nowotworowych. Tegoroczna edycja dotyczyła nowotworu układu limfatycznego - chłoniaka.

W ramach akcji 4 lutego 2014 roku odbył się Ogólnopolski Dzień Hakowicza – spotkania i prelekcje dla uczniów w szkole oraz Flashmob na Dworcu Głównym w Gdyni, podczas którego oprócz pokazu tanecznego, rozdawane były ulotki informacyjne, propagujące wiedzę o tym typie nowotworu i jego profilaktyce.

5 lutego odbył się Dzień Dawcy Szpiku - w siedzibie XIV LO (ul. Wejherowska 55 w Gdyni Chylonii) uczniowie przeprowadzili kampanię informacyjną na temat chłoniaka oraz darmową rejestrację w Banku Dawców. Zgłosić mógł się każdy, kto ukończył 18 lat – uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy mieszkańcy Gdyni, nie związani ze szkołą.

Organizator: XIV Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Patronat: Fundacja "Gdyński Most Nadziei" oraz Fundacja DKMS z Warszawy.

 

Spotkanie opłatkowe

 

Fundacja "Gdyński Most Nadziei" i prowadzona przez nią Akademia Walki z Rakiem zaprosiły swoich podopiecznych i gości na spotkanie opłatkowe, które odbyło się 16 grudnia 2013 roku o godz. 17.00 w siedzibie Fundacji (ul. Władysława IV 51, Gdynia). Frekwencja niesamowicie dopisała! Uczestnicy przynieśli ze sobą pyszne świąteczne smakołyki.

Do zobaczenia na przedświątecznym spotkaniu za rok!

 

Spotkanie z Anną Iwasiutą - Dudek - jak co roku w ramach cyklu "...Jak zdarza się szczęście"

Fundacja „Gdyński Most Nadziei” zorganizowała coroczne spotkanie z cyklu „...Jak zdarza się szczęście”, którego gościem była Anna Iwasiuta-Dudek, młoda aktorka (m.in. Teatru Miejskiego w Gdyni), autorka tekstów i dramaturg.
Od 2011 roku Ania jest Amazonką. Walka z chorobą i chęć powrotu do pracy artystycznej wyzwoliły w niej ogromny przypływ sił twórczych, czego owocem jest między innymi autorski spektakl "Bóg jest kobietą o jednej piersi", który został pokazany na żywo podczas spotkania. „Chcę mówić o miłości, o marzeniu, o zwycięstwie, o seksie, o kobiecości. Chcę mówić o tym, jak prosto zakrzyczeć można strach i o tym, że po wybrzmieniu krzyk zanika, a strach pozostaje.” – tak opowiada o swoim spektaklu.

Spektakl wywołał gromkie brawa i łzy wzruszenia wśród licznie zgromadzonych gości. Było to niesamowicie inspirujące i wartościowe spotkanie. Dziękujemy!

Spotkanie odbyło się 14 grudnia 2013 roku o godz. 10.00 w Klubie MINGA, któremu pięknie dziękujemy za gościnę.

MOVEMBER GDYNIA w ramach kampanii "Odważni Wygrywają - hodujemy wąsy by uświadamiać mężczyzn

Movember Gdynia 2013

 

Większość z nas zna różową wstążkę – globalny symbol walki z rakiem piersi. A co z problemem męskich nowotworów?

 

W tym roku Gdynia zamieniła się w polską stolicę Movembera, aby w bardzo nietypowy sposób szerzyć wiedzę o chorobach oraz ich profilaktyce.

Movember to międzynarodowa akcja charytatywna, która polega na zapraszaniu mężczyzn do hodowania wąsów od 1 listopada przez okres miesiąca. Jako klasycznie męski atrybut mają one służyć zwiększaniu świadomości zachorowań na raka prostaty oraz innych męskich nowotworów.

Pomysł zrodził się w 2003 roku w Południowej Australii i przez 10 lat objął swoim zasięgiem cały glob zbierając w zeszłym roku ponad 147 milionów dolarów na edukację, badania oraz walkę z rakiem prostaty.

 

Movember

W tym roku gdynianie, dzięki Fundacji Gdyński Most Nadziei, organizatorowi akcji Movember Gdynia, mogli dołączyć do ponad miliona uczestników kampanii na całym świecie. Ideą Gdyńskiego Movembera była promocja kampanii "Odważni Wygrywają", na rzecz zwiększenia świadomości profilaktyki nowotworowej.

Na osoby biorące udział w akcji czekało wiele atrakcji, w tym także zniżki w partnerujących lokalach. Ponadto podobnie jak Big Ben w tym roku również Urząd Miasta, Infobox oraz autobusy wyhodowały wąsy. Zrobił to również ambasador akcji, Prezydent Wojciech Szczurek: "Poza żartobliwą i lekką formułą akcji Movember, jest to przede wszystkim okazja do przekazania ważnych treści. Nie zamierzam zapuszczać wąsów sumiastych, w stylu sarmackim. Byłaby to w istocie stylizacja nieco teatralna. Ale znam wielu panów, którzy noszą wąsy z wdziękiem i na pewno nie ujmują one im szacowności. Choćby Władysław Kozakiewicz – wielki sportowiec, przez cztery lata radny Miasta Gdyni, czy gwiazda Hollywood – Brad Pitt, o historycznych postaciach, jak marszałek Józef Piłsudski czy Lech Wałęsa – nie wspominając."

Movember

Do promowania akcji Movember Gdynia dołączył m.in. Klasztor Ojców Franciszkanów, kilku braci zakonnych będzie ambasadorami zachęcającymi do dbania nie tylko o duszę, ale też zdrowe ciało. Ponadto w wydarzenie włączyli się m.in. bloger Michał Nowakowski, muzyk Maciej Łyszkiewicz, zawodnicy Arki Gdynia, drużyny Seahawks oraz politycy, dziennikarze, a przede wszystkim mieszkańcy. W listopadzie każdy wąs mógł przyczynić się do zwiększenia świadomości nowotworów, co prowadzi do ich wczesnej wykrywalności. Ludzie Zapuszczali wąsy, robili sobie zdjęcie i umieszczali je na www.movembergdynia.tumblr.com.

Kobiety w listopadzie mogły stać się mo sisters włączając się w akcję „wąsatej wstążki" popularyzując przekaz, wspierając wąsaczy oraz korzystając ze specjalnie przygotowanych dla nich gadżetów, które były rozdawane w siedzibie Fundacji „Gdyński Most Nadziei" oraz w partnerujących placówkach.

Współorganizatorem akcji Movember Gdynia było Miasto Gdynia.

Partnerzy: InfoBox, Klasztor Ojców Franciszkanów, Centrum Kultury w Gdyni, CafeArt U Muzykuff, Pokład, Kandelabry, Tawerna, Pesto, Blues Club, Vistal Łączpol Gdynia, Arka

 

Kampania "Odważni Wygrywają" na Dolnym Śląsku podczas 31 Wrocławskiego Maratonu Biegowego

Fundacja Dolnośląskie Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji zapraszała mężczyzn w wieku 16-35 lat do punktu informacyjnego zlokalizowanego na pergoli Stadionu Olimpijskiego. W niedzielę, 15 września 2013 roku, w godz. 9-13.00, bezpłatnych konsultacji udzielali: lekarz urolog, psychoonkolog, fizjoterapeuta.

Kampania społeczna „Odważni Wygrywają" we Wrocławiu i regionie realizowana jest przez Dolnośląskie Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji.

Podczas akcji organizatorzy chcieli zachęcić młodych mężczyzn w wieku 16-35 lat do samobadania oraz konsultacji urologicznych pod kątem raka jądra. Jest to nowotwór najczęściej występujący u młodych mężczyzn. Wykryty odpowiednio wcześnie daje blisko 90% prawdopodobieństwo wyleczenia!

W punkcie informacyjnym dowiedzieć się było można jak wygląda samobadanie, do kogo należy się zgłosić w przypadku wykrycia niepokojących objawów, jakie badania laboratoryjne należy wykonać, jak poradzić sobie z lękiem i wstydem związanym z chorobą. Zainteresowanym rozdawano bezpłatne talony na badania USG jader!

„Czasem o wszystkim decydują minuty – nie wstydź się być mężczyzną".

 

DZIEŃ OTWARTY gdyńskiej Akademii Walki z Rakiem

Data publikacji: 20.05.2013

14 maja, we wtorek, w siedzibie Fundacji Gdyński Most Nadziei, zorganizowaliśmy Dzień otwarty gdyńskiej Akademii Walki z Rakiem.

Każdy, kto tego dnia odwiedził siedzibę Fundacji, dowiedział się jak działa Akademia, do kogo jest skierowana – wbrew pozorom wcale nie tylko do osób chorych onkologicznie, co oferuje – bo oprócz psycho- i choreoterapii, odbywają się tu zajęcia artystyczne, spotkania z aktorami i wiele innych…

Uzupełnieniem tego dnia był wykład Janusza Arrasza*, dotyczący naszych zwyczajów żywieniowych i ich zmiany pod kątem zdrowego trybu życia i profilaktyki nowotworowej.

DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy tego dnia odwiedzili Fundację oraz uczestnikom warsztatu, życząc dużo zdrowia i świadomości w dokonywaniu życiowych wyborów.

*Janusz Arrasz prowadzi największy w Trójmieście sklep ze zdrową żywnością i produktami ekologicznymi Eco Smaki (www.ecobaltica.pl).

 

Kampania “Odważni Wygrywają”, po raz trzeci otrzymała akredytację do strefy NGO podczas największego w Europie Heineken Open’er Festiwal 2013

opener2013.jpeg

Kampania społeczna “Odważni Wygrywają”, jedyna taka w skali kraju, porusza zagadnienie profilaktyki raka jądra. Ten nowotwór jest najczęściej diagnozowany w grupie młodych mężczyzn w wieku 17-35 lat. Co nie wyklucza przypadków rozpoznania raka jądra u starszych mężczyzn.

Fundacja realizując kampanie, organizuje niekonwencjnalne wydarzenia, wszystko po to, aby jak najwięcej osób zapamiętało jak ważna jest profilaktyka nowotworowa, w szczególności SAMOBADANIE mężczyzn, jako najlepszy sposób wykrycia zmian w ciele.

ZOBACZ RELACJĘ Z HOF 2013 na profilu FB/OdwazniWygrywaja

 
 
wkopujemy_strusia.jpgstoisko_w_plenerze.jpgekipa_open_era.jpg

 

WARSZTAT ROZWOJU OSOBISTEGO, CZYLI SPOJRZENIE NA ŻYCIE NA DWA SPOSOBY

Data publikacji: 23.04.2013

Proponowany WARSZTAT ROZWOJU OSOBISTEGO, jest projektem pilotażowym. Państwa zainteresowanie, jest dla nas zachętą do dalszego działania, wskazując jednocześnie na potrzebę zadbania o kondycję emocjonalną.

 

Czas wiosny to czas zmian i porządków, jakie wprowadzamy w swoich domach, szafach, ciałach… Dlaczego zatem nie wprowadzić zmian w swoich głowach?

“Spojrzenie na życie na dwa sposoby” – 16 kwietnia

Uczyliśmy się jak w różny sposób postrzegać wydarzające się w swoim życiu sytuacje oraz że znaczenie jakie im nadajemy zależy jedynie od nas samych; zdobyliśmy wiedzę o tym, jak myśleć inaczej; zobaczyliśmy fragment interesującego filmu, który był inspiracją do pracy podczas spotkania; stworzyliśmy „przypominajkę”, która będzie towarzyszyć nam na co dzień.

„Kto tu rządzi? Czyli jak się nie dać ponieść emocjom…” – 17 czerwca

Dowiedzieliśmy się skąd biorą się emocję w naszym życiu i jak przekładają się na nasze ciało i zachowanie, ale także jak myśleć głową a nie sercem, jak mówić by zostać wysłuchanym i jak słuchać by rozumieć, poznaliśmy zasady zdrowego myślenia. Na zakończenie warsztatów uczestnicy skorzystali z metody wewnętrznego wyciszania się poprzez oddech i wizualizację.

„Stres – kto nad nim zapanuje?!” – 24 czerwca

Podczas warsztatu szukaliśmy odpowiedzi na pytania: czym jest stres i po co właściwie jest? jaki jest mój stres? kiedy mi towarzyszy? jakie są moje symptomy stresu? jak redukować stres?

Ponadto poznaliśmy techniki obniżających napięcie i redukujące objawy stresu. Na zakończenie warsztatów zostaliśmy wprowadzeni w stan relaksu i odprężenia.

Prowadząca warsztat: Magdalena Kornacka, psycholog

 

 

Dzień dla Odważnych i na wesoło - już za nami

Data publikacji: 02.04.2013

8 lipca, w sobotę, na Skwerze Kościuszki, słońce zaświeciło jak na zamówienie, uświetniając naszą odważną akcję.

W programie był “Jajeczny action art”, który wzbudził największe emocje. Samo przygotowanie jajek, napełnianie ich farbą trwało ponad godzinę, a sama akcja rzucania jajami w ekran, zaledwie kilka minut :-)

„Ja Wam pokażę” – sesja fotograficzna dla Odważnych, cieszyła się także dużym zainteresowaniem. Przechodnie fotografowali się z kolorowymi jajkami, którego zwieńczeniem będzie, przygotowany na facebooku wielki jajeczny kolaż.

„Dzień dla Odważnych” odbył się w ramach kampanii edukacyjnej na rzecz profilaktyki raka jąder. Celem kampanii jest przełamywanie społecznego tabu związanego z nowotworem jąder oraz oswajanie lęku związanego z samobadaniem i podejmowaniem leczenia z chwilą wykrycia niepokojących zmian.

Więcej informacji o kampanii: www.odwazni.com

 

Kampania społeczna "Odważni Wygrywają" na Open'er Festival

Data publikacji: 02.04.2013 

Setki osób odwiedziło nasze stoisko, podczas tegorocznego Open’er Festiwal. Malowanie jajek, konkurs wiedzy o kampanii i wijąca się jak wstążka, malowanka, zyskały wielu zwolenników.

Relacja i galeria zdjęć na Facebooku Odważnych

Wciąż jeszcze czujemy emocje festiwalu. Udanych wakacji dla wszystkich Festiwalowych Przyjaciół!

 

Święto ODWAŻNYCH, czyli dobra zabawa z ważnym przekazem, w słonecznej scenerii centrum Gdyni

Nietypowy, unikatowy, jedyny taki…happening pt. “Wybadaj temat”. Spotkanie dla jaj – 23 marca 2013r, godz. 12.00 – JUŻ ZA NAMI.

Happening “Wybadaj temat. Spotkanie dla jaj” odbywał się w ramach kampanii społecznej “Odważni Wygrywają – profilaktyka raka jądra”

Było niekonwencjonalnie, zabawnie a zarazem mądrze i z bardzo, bardzo doniosłym przesłaniem, adresowanym zwłaszcza do młodych mężczyzn, ale i do tych, dla których są oni najważniejsi na świecie!

UM_gdynia_plakat.jpg

OBEJRZYJ RELACJĘ Z HAPPENINGU:

POLECAMY FACEBOOKA Odważni Wygrywają

Wydarzenie to, jedyne w swoim rodzaju, oryginalne w formie i treści – bez precedensu w Polsce – niezapomniane wrażenia, happening utrzymany w klimacie przedświątecznym…

  • Patronat: Miasto Gdynia
  • Partnerzy: Studio 102, P.H.U. Miotk

 

Wyróżnienie dla Fundacji "Gdyński Most Nadziei" w konkursie Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego

Z wielką radością informujemy, że dnia 04 grudnia 2012 roku, podczas uroczystej Gali w Filharmonii na Ołowiance, Fundacja Gdyński Most Nadziei, za swoją działalność, otrzymała wyróżnienie w XVIII edycji konkursu Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego.

To wielka radość i zaszczyt, że praca wielu osób, w ramach programu Akademia Walki z Rakiem oraz kampanii Odważni Wygrywają, została doceniona i zauważona, wśród setek organizacji pozarządowych działających na Pomorzu.

To szczególne wyróżnienie, jest nagrodą i uznaniem dla Wszystkich, którzy współpracują z Fundacją, wspierając swoim doświadczeniem i wiedzą, chorych na nowotwory i ich bliskich. Dziękuję Wszystkim, którzy każdego dnia, wkładają wiele serca w swoją pracę, angażując się w aktywności Fundacji “Gdyński Most Nadziei”.

Małgorzata Marmajewska, prezes Fundacji “Gdyński Most Nadziei”

 

Jerzy Stuhr - spotkanie z cyklu "...Jak zdarza się szczęście"

Data publikacji: 30.11.2012r.

...mówi o sobie “Jestem szczęśliwym człowiekiem…”

 
Prof. Jerzy Stuhr podczas spotkania w Gdyni
Prof. Jerzy Stuhr podczas spotkania w Gdyni

Jeden z najpopularniejszych aktorów, kreator wielu niezapomnianych ról, Profesor Jerzy Stuhr, przyjął zaproszenie Fundacji “Gdyński Most Nadziei”, biorąc udział w spotkaniu z cyklu ”...Jak zdarza się szczęście”.

Kiedy o godzinie 11.00 Profesor Jerzy Stuhr wszedł do kawiarni fMinga, rozległy się rzęsiste brawa…

IMG_7842.jpeg

Niezwykła osobowość, utalentowany aktor, reżyser, w sobotnie przedpołudnie, przywiódł dziesiątki osób, tak, że brakowało miejsc stojących…

Podczas spotkania Profesor Stuhr mówił o nadziei, wyznaczaniu celów, o małych krokach, którymi zdobywał kolejne metry spacerując po parku, każdego dnia dalej, “do drugiej ławeczki”. O wsparciu rodziny i przyjaciół, które pozwoliły przetrwać trudne dni w czasie leczenia onkologicznego.

IMG_7854.jpeg

Pytany o samopoczucie, odpowiada: “Dziś, tu i teraz jestem zdrowy, co będzie jutro, nie wiem…ale bardzo się staram: dieta, odpoczynek,...”

Książka, dziennik z czasu choroby: “Tak sobie myślę…” to miał być swoisty testament, pisany z myślą o swojej jeszcze wtedy nienarodzonej wnuczce. Oczekiwanie na Helenkę, dodawało mu siły, podjęcie się zadania spisywania każdego dnia, mobilizowało siły…

W dniu operacji Pana Profesora, na świat przyszła Helenka…

Prof. Jerzy Stuhr i Małgorzata Marmajewska-prezes Fundacji GMN
Prof. Jerzy Stuhr i Małgorzata Marmajewska-prezes Fundacji GMN

” Nigdy nie miałem chwili załamania, wiedziałem, że z tego wyjdę, nie wiedziałem tylko kiedy…”

Relacja ze spotkania

Spotkania w ramach cyklu „…Jak zdarza się szczęście” odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni.

 

Kampani informacyjno - edukacyjna "Odważni Wygrywają" wzbudza coraz większe zainteresowanie

 

ODWAŻNI WYGRYWAJĄ

 

Zachęcamy do przeczytania artykułu i komentarzy pod nim, zamieszczonych na portalu Trójmiasto.pl. Kampania “Odważni Wygrywają”, wskazuje nie tylko na diagnozowanie raka jądra u młodych mężczyzn, jest przede wszystkim elementem budowania społecznej świadomości promującej kulturę zdrowia:

 

TRÓJMIASTO>

 

Wesprzyj kampanię, kup koszulkę!!!

 

Wrześniowe warsztaty rozwojowe dla kobiet

Data publikacji: 25.09.2012

Jak co roku, we wrześniu zapraszamy osoby z diagnozą choroby nowotworowej na warsztaty psychoonkologiczne. W tym roku zmieniliśmy konwencję, już dziś wiemy, że to było dobre rozwiązanie.

Warsztaty rozwojowe, tym razem tylko dla kobiet, z diagnozą choroby nowotworowej, dzięki uprzejmości Hotelu Nadmorskiego, realizowane z przepięknym miejscu, w Gdyni. Od 17 do 21 września, panie, które zadeklarowały uczestnictwo w warsztatach rozwojowych, wzięły udział w cyklu różnorodnych spotkań, prowadzonych przez doświadczonych trenerów i ekspertów z dziedziny zdrowia i urody.

 

W programie znalazły się warsztaty psychologiczne poświęcone asertywności i budowaniu relacji, które pozwoliły paniom rozwijać umiejętności interpersonalne i zwiększyć ich pewność siebie w każdej sytuacji.

Stylistka i wizażystka, podpowiedziała paniom jak się ubierać i malować na co dzień, aby czuć atrakcyjnie i kobieco.

Jeden z dni warsztatowych poświęcony był zdrowiu i naturalności. Tego dnia, panie tworzyły naturalne kosmetyki, jak również miały możliwość indywidualnych konsultacji z dietetyczką. Tego dnia, po warsztatach, w pięknych promieniach wrześniowego słońca, miałyśmy okazję ujrzeć panoramę Gdyni, i nie tylko, z 32-go piętra na tarasie widokowym w Sea Towers, najwyższym, mieszkalnym budynku w Polsce.

 

Na zakończenie, w piątek, czekał panie dzień przyjemności, czyli seria zabiegów upiększających i odprężających w ekskluzywnym salonie MANA Spa.

Kolejne spotkanie na warsztatach plenerowych już we wrześniu 2013 roku….

Już dziś zapraszamy :-)

 

Kobiecość w chorobie nowotworowej

Data publikacji: 27.08.2012

“Wydobądź swoją kobiecość – nauka stylizacji”

25 czerwca 2012 r., w poniedziałek, od 18.30 do 20.30, w siedzibie Fundacji GMN, trwało kolorowe i barwne spotkanie…

 

Podczas spotkania ze stylistką, w ramach programu Akademia Walki z Rakiem, spotkały się Panie, po przebytej chorobie nowotworowej, niezależnie od etapu leczenia onkologicznego. Stylistka i wizażystka, Anna Zamiela, omówiła z Paniami różne typy kobiecych sylwetek, kolory i fasony jakie do Pań pasują. Była nauka dobierania stroju tak, aby podkreślał nasze atuty i ukrywał to co mamy do ukrycia.

Panie czuły się kobieco i pięknie, zabierając cenne rady i miłe spostrzeżenia na kolejne dni.

Choroba nowotworowa, leczenie onkologiczne, pozostające po nim skutki, stanowią częsty problem dla kobiet zgłaszających się do Akademii Walki z Rakiem. Spotkania to okazja do zdobycia wiedzy jak i nauka sposobów radzenia sobie ze skutkami ubocznymi leczenia, wydobywając indywidualne piękno poprzez dobór odpowiedniego stroju.

 

RC Arka Gdynia dedykuje mecz kampanii Odważni Wygrywają

Data publikacji: 27.08.2012

01 kwietnia na Stadionie Narodowym Rugby w Gdyni rozegrany został mecz pomiędzy RC Arką Gdynia a RC Lechią Gdańsk. Mecz dedykowany kampanii społecznej “Odważni Wygrywają – profilaktyka raka jądra”

 

Podczas meczu wolontariusze „Fundacji Gdyński Most Nadziei” rozdawali ulotki kampanii, jak również słodkie upominki dla najmłodszych kibiców.

Rak jadra jest nowotworem najczęściej występującym u młodych mężczyzn pomiędzy 16 a 35 rokiem życia. Promując kampanię wśród kibiców, chcemy zwrócić uwagę młodych mężczyzn na mogący wystąpić problem raka. Kampania „Odważni Wygrywają” dotyczy profilaktyki, zatem skierowana jest do zdrowych osób. Jej celem jest edukacja jak również zwrócenie większej uwagi na dbałość o zdrowie i regularne badania. Rak jądra u mężczyzn przed 35 rokiem życia ma największe szanse wyleczenia.

Serdeczne podziękowania dla Klubu RC Arka Gdynia oraz dla wszystkim kibiców za życzliwe przyjęcie wolontariuszy promujących kampanię Odważni Wygrywają!

 

Niecodzienny mural przy budynku Prokomu

Data publikacji: 27.08.2012

 

Promując kampanię edukacyjną Odważni Wygrywają – profilaktyka raka jądra”, przy ulicy Buczka w Gdyni (przy przejściu podziemnym) powstał niezwykły mural.

Łagodny w formie przekaz, intrygujący obraz zwraca uwagę wielu przechodniów. To szczególnie ważne zagadnienie profilaktyki nowotworowej, skierowane jest do młodych mężczyzn, dzięki ujęciu tematu w formie sztuki, staje się dostępna dla szerszego grona odbiorców, zatrzymując nas na moment.

Powyższe wydarzenia mogą być zrealizowane także dzięki środkom pochodzącym z odpisów 1% podatku na rzecz Fundacji. DZIĘKUJEMY!

 

Ministerstwo Zdrowia Honorowym Patronem kampanii Odważni Wygrywają

Data publikacji: 27.08.2012

 

Kampania ODWAŻNI WYGRYWAJĄ – profilaktyka raka jądra, to projekt skierowany szczególnie do mężczyzn w wieku od 16 do 35 roku życia oraz do ich matek i partnerek.

 

Ministerstwo Zdrowia objęło honorowym patronatem działania w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej “ODWAŻNIWYGRYWAJĄ” – profilaktyka raka jądra.

Kampania, w swoim założeniu, wypełni przestrzeń, która wydaje się być całkowicie pominięta, uwrażliwiając młodych mężczyzn na najmniejsze, niepokojące zmiany pojawiające się w ciele.

Podczas kampanii przede wszystkim rozpowszechnimy informacje o mogącym wystąpić problemie oraz krokach jakie należy podjąć w celu wyjaśnienia powstałych zmian.

 

Medal Prezydenta Miasta Gdyni dla Fundacji „Gdyński Most Nadziei”

Data publikacji: 27.08.2012

Akademia Walki z Rakiem w Gdyni oraz kampania informacyjno – edukacyjna “Odważni Wygrywają – profilaktyka raka jądra” laureatem konkursu “GDYNIA BEZ BARIER”

 

Z wielką radością informujemy, że dnia 16 maja 2011 r. rozstrzygnięty został konkurs “Gdynia bez barier”, jednym z trzech laureatów jest Fundacja “Gdyński Most Nadziei”

 

Magdalena Langowska, Kamila Koprianiuk, Tomasz Koprianiuk, Aleksandra Gajos, Małgorzata Marmajewska

Podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Prezydent Miasta Wojciech Szczurek wręczył medale laureatom konkursu. Fundacja “Gdyński Most Nadziei” nagrodzona została za swoją działalność, w szczególności za ogólnopolski program Akademia Walki z Rakiem oraz kampanię informacyjno – edukacyjną „Odważni Wygrywają”.

Konkurs “Gdynia bez barier” ma na celu wyróżnienie wszystkich instytucji, organizacji i osób prywatnych , pomagających przełamać stereotypy myślenia o niepełnosprawności. Nagradzane są inicjatywy przyczyniające się do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, utrudniających życie osobom niepełnosprawnym.

DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy wspierali dotychczasowe działania Fundacji. Nie byłoby tego miejsca bez dobrych ludzi – naszych podopiecznych, którzy tworzą to miejsce, bez zespołu osób zaangażowanych w nasze działania , bez wzajemnego zaufania i współpracy.

Wszystkim Wam serdecznie Dziękujemy!

Zespół Fundacji “Gdyński Most Nadziei”

 

Patronat dla kampanii „Odważni Wygrywają”

Data publikacji: 27.08.2012

POLSKIE TOWARZYSTWO PSYCHOONKOLOGICZNE objęło patronat nad kampanią informacyjno – edukacyjną “ODWAŻNI WYGRYWAJĄ”- profilaktyka raka jądra.

 

PTPO pod kierownictwem Pani prof.dr hab.med. Krystyny de Walden-Gałuszko, objęło patronatem działania podejmowane w ramach kampanii dotyczącej profilaktyki raka jądra “ODWAŻNIWYGRYWAJĄ”, prowadzonej na terenie Gdyni oraz Trójmiasta.

To dla całego zespołu osób, współpracujących przy tworzeniu kampanii, wielkie wyróżnienie i wyraz właściwego kierunku podejmowanych działań.

Czytaj także: PTPO

 

RC Arka popiera akcję „Odważni Wygrywają”

Data publikacji: 27.08.2012

Arkowcy trzymają z Odważnymi!

 

Jeśli w sporcie potrzebna jest odwaga, to w żadnej dyscyplinie sportu nie potrzeba jej tak bardzo jak w rugby. RC Arka bez wahania zdecydował się na poparcie wyjątkowej akcji fundacji „Gdyński Most Nadziei” i miasta Gdynia.

Więcej na : Arkarugby

 

Warsztaty dla kobiet

Data publikacji: 19.11.2010

Kobieta – czyli ja – dyskusje na temat kobiecości

17 listopada 2010, w środę, w siedzibie Fundacji “Gdyński Most Nadziei”, przez trzy godziny trwała dyskusja na temat wartości, jakie niesie kobiecość, ale i trudów znoszenia miana pięknej płci.

 

Uczestniczki warsztatu miały możliwość zgłębienia wiedzy na temat istoty kobiecości, odkrycia harmonii wewnętrznej. Podczas warsztatów poszukiwałyśmy odpowiedzi na wiele nurtujących pytania, docierając do pokładów kobiecości i piękna…które jest w każdej z nas.

Czym jest kobiecość Jakie są jej wymiary Zalety i wady bycia kobietą Aspekty kobiecość Świadomość własnej kobiecości Cielesność, zmysłowość, kobiecość Jak troszczyć się o własne piękno

Warsztat “Kobieta, czyli ja – dyskusje na temat kobiecości” poprowadziła Anna Pułjan – Laudańska, psycholog, seksuolog.

 

Akademia Walki z Rakiem pod żaglami

Data publikacji: 19.11.2010

W piątek, 29 października, z gdyńskiej mariny, na spotkanie z morzem wypłynął Szkwał. Kolejny rejs tej niezwykłej jednostki, ale dla uczestników Akademii Walki z Rakiem, rejs niezwykły.

Październik miesiącem walki z rakiem!

 

Wszystkie teorie sprawdziły się książkowo: że strach ma wielkie oczy, że w morze wypływa się tylko z ludźmi, na których można liczyć, jak i to, że Gdynia jest piękna o każdej porze roku…

Załoga gdyńskiej AWzR, sprawiła się na medal, niechętnie opuszczając pokład, żegnaliśmy się z Kapitanem. Jednak nie mówimy żegnaj, lecz do zobaczenia, z nadzieją na kolejne morskie wyprawy pod banderą Fundacji SZKWAŁ.

Zorganizowanie rejsu przez Fundację Szkwał, do którego to projektu zostaliśmy zaproszeni, to kolejne, innowacyjne działanie Fundacji “Gdyński Most Nadziei” na rzecz osób chorych na nowotwory, ukierunkowane na mobilizację wewnętrznych sił organizmu, poprzez obcowanie z naturą, jako nieodłączna forma procesu zdrowienia. Chorzy na nowotwory, mieszkańcy naszego miasta, zgłaszając się do Fundacji, stają się uczestnikami programu Akademia walki z Rakiem, znajdując tu wszechstronne wparcie wielu specjalistów. Programy i zajęcia terapeutyczne, grupy wsparcia, konsultacje z zakresu dietetyki, wizażu, fizjoterapia, zajęcia ruchowe, to jedne z wielu obszarów, w jakich Fundacja pomaga chorym, odnaleźć się w sytuacji choroby, odzyskać witalność i radość życia.

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych Gdynian, z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, na rejsy wiosenne. Zapisy przyjmujemy pod numerem tel. 58 661 94 56.

 

PLENEROWE WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE w Łapinie

Data publikacji: 20.10.2010

“Warsztat umiejętności asertywnego zachowania oraz komunikacji interpersonalnej” – już za nami.

Fundacja „Gdyński Most Nadziei”, już po raz trzeci, zorganizowała i przeprowadziła plenerowe warsztaty psychologiczne. Warsztaty przeznaczone są dla osób chorych na nowotwory ich rodzin i bliskich.

Celem tegorocznych warsztatów było zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu asertywnego zachowania oraz komunikacji interpersonalnej. Fundacja organizowała warsztaty w dwóch terminach.

Z relacji uczestniczek warsztatów wynika, że zamierzone cele zostały zrealizowane w 100 %, a przyroda dookoła nas dopełniła całości.

Już myślimy o przyszłym roku…

 

Krystyna Kofta "Lewa wspomnienie prawej" w Teatrze Miejskim w Gdyni - spotkanie w ramach cyklu "...Jak zdarza się szczęście"

LIST DO UCZESTNIKÓW SPOTKANIA „GDYŃSKIEGO MOSTU  NADZIEI”, 21 czerwca 2010

Szanowni Państwo, Drogie Panie i Drodzy Panowie,

Nie można przecenić inicjatyw takich jak proponowane przez Gdyński Most Nadziei. Działania profilaktyczne jak również wspierające osoby, które już zachorowały są niezbędne. Choroba jest częścią naszego życia. Nie ma chyba człowieka, który nie zetknął się z nią osobiście, lub poprzez osoby bliskie. Monodram, który powstał z dziennika mojej choroby jest świadectwem bólu, cierpień ale też radości i nadziei wyzdrowienia. Opublikowanie tego dziennika nie było łatwe, jest tak osobisty! Jednak doszłam do wniosku, że prawda, nawet bolesna jest potrzebna. Teresa Stępień Nowicka zagrała ten monodram w taki sposób, że poczułam się lżej, zdjęła ze mnie część traumy. Często zdarza się, że ludzie czują się w klinice onkologicznej zagubieni jak w obcym mieście, trzeba podać im rękę, poprowadzić. Z różnych względów pacjenci nie zawsze znajdują potrzebną im opiekę. Lekarze, czy to z braku czasu, pieniędzy czy ochoty, nie okazują nam pacjentom tyle ile nam trzeba zainteresowania. Musimy radzić sobie sami. Uznałam, że książka mówiąca w prosty sposób o tym co dzieje się z nami podczas choroby jest potrzebna. Uważam też, że każda społeczna inicjatywa pomocy chorym jest na wagę złota.

Zdrowym życzę by zdrowie zachowali jak najdłużej, między innymi poprzez badania profilaktyczne. Ja ich nie robiłam, bo przecież nic mnie nie bolało! Cóż to za głupota była, hodowałam potwora w sobie przez parę lat, dlatego straciłam pierś. Nie popełniajcie mojego błędu zaniechania. Chore osoby muszą namawiać zdrowych do badań. To jest nasza mała misja. Apeluję więc z tego miejsca do takich beztroskich jak ja: BADAJCIE SIĘ DZIEWCZYNY, NIE ZNACIE DNIA ANI GODZINY. I namawiajcie swoich mężczyzn, żeby także się badali okresowo. Mam hasło, wspólne nam wszystkim, zdrowym i chorym: TRZYMAJMY SIĘ NIE DAJMY SIĘ!

Krystyna Kofta

 

Tyle piękna w nas… warsztaty psychologiczne

Data publikacji: 02.02.2010

„Cudze chwalimy, swego nie dostrzegamy…czas wreszcie odkryć jaki potencjał mamy!”

Zarówno poradzenie sobie z życiowymi kryzysami, problemami dnia codziennego jak i pełna radość z małych i dużych sukcesów wymaga świadomości swoich mocnych i słabych cech oraz szacunku do nich. Uświadomienie sobie tych aspektów stanowi podstawę rozwoju i poczucia szczęścia w życiu. Zmiesza ponadto lęk i sprawia, ze pokonywanie problemów staje się łatwiejsze. Wiedza o tym jak widzą nas inni i fakt, że nasze wady są czasem przydatne, sprawia, że nabieramy pewności siebie i zwiększamy skuteczność naszych działań. Czas wreszcie uświadomić sobie swój potencjał!!!!

Warsztat odbył się 30 stycznia br. Prowadzenie Anna Rasińska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 694 652 159.

Warsztat prowadzony był w siedzibie Fundacji „Gdyński Most Nadziei”, przy ul. Władysława IV 51 w Gdyni.

 

WOśP i Fundacja "Gdyński Most Nadziei"

Data publikacji: 11.01.2010

Fundacja “Gdyński Most Nadziei” w 18 urodziny gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

 

Podczas uroczystości i imprez towarzyszącym wydarzeniom WOŚP w Teatrze Miejskim w Gdyni, będziecie Państwo mieli okazje dowiedzieć więcej się o nowych działaniach Fundacji, podejmowanych wraz z Miastem Gdynia.

 

Kampania edukacyjna “ODWAŻNI WYGRYWAJĄ” – profilaktyka raka jądra, zainauguruje swoje działania właśnie podczas Orkiestry, która w tym roku gra na rzec dzieci z chorobami onkologicznymi, to doskonały moment, aby zwrócić uwagę na profilaktykę w tym zakresie.

 

Dzień tylko dla kobiet !!!

Data publikacji: 23.10.2009

Spotkanie z wizażystką

Jak być piękną, jak zaakceptować siebie w okresie choroby, jak dobrać perukę, poprawić koloryt cery, jak ukryć chwilowe niedoskonałości i wyeksponować całe Nasze piękno – konsultacji z zakresu wizażu udziela Agnieszka Trzosek, w ramach Akademii Walki z Rakiem.

 

ZAPRASZAMY, zaprzyjaźnij się ze swoim odbiciem w lustrze, PRZYJDŹ!

 

PLENEROWE WARSZTATY PSYCHOONKOLOGICZNE METODĄ SIMONTONA

Data publikacji: 16.09.2009

 

Pierwsze dwa tygodnie września, to czas, w którym 24 Uczestników wraz z terapeutami realizowało założenia programowe plenerowych warsztatów psychoonkologicznych, organizowanych przez Fundację “Gdyński Most Nadziei”.

Codzienne sesje terapeutyczne prowadzone były w oparciu o metodę Simontona, będącą wszechstronną formą samopomocy emocjonalnej, mają na celu zapoznanie Uczestników z nowymi formami i sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

Warsztaty psychoonkologiczne nie są turnusem rehabilitacyjnym ani sanatoryjnym.

Celem nadrzędnym plenerowych warsztatów psychoonkologicznych jest przywrócenie równowagi psychicznej i fizycznej, poprzez aktywne uczestnictwo w sesjach terapeutycznych, jak również w aktywujących formach zajęć ruchowych, w urokliwym otoczeniu kaszubskich lasów

Partnerami projektu tegorocznych warsztatów psychoonkologicznych jest MORSKI PORT GDYNIA SAoraz OPEC GDYNIA.

 

CIĘCIE w Muzeum Miasta Gdyni

Data publikacji: 30.06.2009

 

Z materiałów Muzeum Miasta Gdyni:

Wystawę zorganizowaną przez fundację “Gdyński Most Nadziei” można było obejrzeć w kwietniu i maju 2009 w galerii “Ratusz” w Urzędzie Miasta Gdyni. Ekspozycja wprawdzie została już zdjęta, ale znalazła gościnne miejsce w Muzeum Miasta Gdyni (na poziomie wejściowym). 

13 fotografii składających się na wystawę opowiada historie kobiet, które straciły włosy wskutek leczenia. Pokazują, że utrata włosów nie oznacza utraty kobiecości. Pokazują, że kobiety bez włosów wyglądają pięknie i kobieco. Pokazują, że głowa bez włosów nie szpeci. Wręcz przeciwnie, dodaje uroku zdecydowanie bardziej niż peruka czy chustka.

Wystawa ta ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i trudności z jakimi zmagają się chorzy na nowotwory. Leczenie onkologiczne obarczone jest wieloma skutkami ubocznymi, czego wynikiem jest m.in. zmiana wyglądu zewnętrznego, utrata włosów. Akceptacja tych zmian jest bardzo trudna dla osób, które doświadczają ich bezpośrednio. Bardzo ważną rolę odgrywa otoczenie, rodzina, znajomi czy też życzliwe słowo. Bardzo pomagają chorym w przystosowaniu się do nowej, zmienionej rzeczywistości.

Zdjęcia prezentowane na wystawie są autorstwa Izy Moczarnej – Pasiek.

Muzeum Miasta Gdyni można zwiedzać między 10:00 a 17:00 od wtorku do niedzieli. W piątki wstęp wolny.

 

CIĘCIE – NIEZWYKŁA WYSTAWA FOTOGRAFII na “Gdyńskim Moście Nadziei”

Data publikacji: 28.04.2009

 

“Bardzo dziękuję za piękną wystawę CIĘCIE…. Jestem jedną z osób na tych zdjęciach – tą w białej koronkowej czapeczce. Dziś mam piękne, kręcone włosy, ale wcale nie chcę zapomnieć, że kiedyś było inaczej.To też część mojego życia. Cieszę się, że mogłam się przyczynić do przełamania tabu jakim są kobiety bez włosów. Niestety nie mogłam być w Gdyni na otwarciu wystawy, ale była tam moja przyjaciółka, która była pod wrażeniem tego pięknego projektu.”

Pozdrawiam

Katarzyna Królikowska z Płocka

15 kwietnia w Galerii Ratusz, w obecności Prezydenta Miasta, Izy Moczarnej – Pasiek (autorki zdjęć), całego zespołu Fundacji “Gdyński Most Nadziei” oraz przybyłych gości, została uroczyście zainaugurowana wystawa fotografii projektu CIĘCIE.

 

na zdjęciu od prawej: Iza Moczarna-Pasiek, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Małgorzata Marmajewska- prezes Fundacji GMN

Fotografie opowiadają historie kobiet, które straciły włosy wskutek leczenia… obrazują jednak, że utrata włosów NIE oznacza utraty kobiecości, pokazują, że kobiety bez włosów wyglądają pięknie i kobieco, że głowa bez włosów nie szpeci, a dodaje uroku zdecydowanie bardziej niż peruka czy chustka. 

Wystawą zdjęć kobiet, chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i trudności z jakimi zmagają się chorzy na nowotwory. Leczenie onkologiczne obarczone jest wieloma skutkami ubocznymi, czego wynikiem jest m.in. zmiana wyglądu zewnętrznego, utrata włosów. Akceptacja tych zmian jest bardzo trudna dla osób, które doświadczają ich bezpośrednio. Bardzo ważną rolę odgrywa otoczenie, rodzina, znajomi… drobny gest, życzliwe słowo…bardzo pomagają chorym w przystosowaniu się do nowej, zmienionej rzeczywistości.

Równolegle do wystawy w Galerii Ratusz, fotografie kobiet w ramach projektu CIĘCIE, są eksponowane w wybranych sklepach i kawiarniach przy ul. Świętojańskiej oraz w siedzibie Fundacji przy ul. Władysława IV 51.

Galerie fotografii przy ul. Świętojańskiej:

  • DORA ul. Świętojańska 116
  • IN FASHION OUTLET ul. Świętojańska 91
  • CATERINA ul. Świętojańska 67
  • CYNAMON ul. Świętojańska 49
  • SALON KOKAI CAFE ul. Kilińskiego 11
  • SUNSET SUITS Salon Mody Męskiej ul. Świętojańska 23

Kierujemy głęboki ukłon i szczególne podziękowania w stronę właścicieli sklepów i kawiarni…za wrażliwość i zrozumienie tematu. Bez Państwa pomocy nie osiągnęlibyśmy tak szerokiego zasięgu w formie przekazu, jaki niesie ze sobą idea CIĘCIA.

Zaledwie 6 miast zostało wybranych do przedstawienia w/w projektu. GDYNIA, poprzez aktywność Fundacji “Gdyński Most Nadziei”, jest pierwszym miastem w Polsce, które organizuje wystawę.

Wystawa potrwa od 15 do 28 kwietnia.

Fundacja nie jest instytucja nastawioną na zysk, a pomoc świadczona w ramach programu Akademii Walki z Rakiem jest całkowicie nieodpłatna. Działania edukacyjne i profilaktyczne, podobne wystawie CIĘCIE, są możliwe w realizacji dzięki środkom finansowym pochodzącym z darowizn, jak również z odpisów 1 % podatku dochodowego.

ZACHĘCAMY DO WSPÓŁTWORZENIA MOSTU NADZIEI… Mam nadzieję, że ta wystawa zatrzyma Państwa choć na moment…w biegu codzienności…

 

PROFILAKTYKA w Akademii Walki z Rakiem

Data publikacji: 20.01.2009

16 i 23 października w GCOP odbyły się ostatnie dwa, w tym roku wykłady z cyklu “Chcę wiedzieć więcej”.

Spotkanie z lek. Aleksandrą Madej – Dmochowską nt. odżywiania w profilaktyce chorób nowotworowych oraz z dr Anną Lewczuk dotyczące wpływu i znaczenia układy hormonalnego na choroby nowotworowe, przyciągnęło bardzo dużą rzeszę osób zainteresowanych.

Cieszy nas Państwa obecność, która jest wyrazem troski o Was samych. Gratulujemy chęci, nadziei… i zapraszam do współtworzenia gdyńskiej Akademii Walki z Rakiem.

 

Fundacja “Gdyński Most Nadziei” w roku 2008 od marca do października, była organizatorem cyklu edukacyjnego “CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ”

Fundacja „Gdyński Most Nadziei”, chcąc kształtować prozdrowotne postawy wśród naszej społeczności, prowadzi szereg działań na rzecz przełamywania stereotypów dotyczących chorób nowotworowych, stwarzając możliwość spotkań ze specjalistami i konfrontacji z fachową wiedzą i doświadczeniem. Uświadamiając uczestnikom spotkań siłę i wpływ własnych przekonań oraz postaw na procesy chorobotwórcze, dowiadujemy się jak znacząca jest profilaktyka, w jak dużym stopniu sami możemy kształtować jakość naszego życia.

Pierwszy wykład przybliżył wszystkim zainteresowanym podstawowe terminy dotyczące chorób nowotworowych, związane z diagnozą jak i dalszym leczeniem. Kolejne spotkania ze specjalistami w ramach Akademii Walki z Rakiem, dotyczyły poszczególnych jednostek chorobowych: raka płuca, prostaty, raka szyjki macicy. Jak również wpływu układu hormonalnego na rozwój i przebieg chorób nowotworowych, znaczenia diety i zdrowego odżywiania oraz oddziaływania czynników psychologicznych w procesie chorobotwórczym i w procesie zdrowienia.

Specjaliści współtworzący cykl „CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ” organizowany przez Fundację „ Gdyński Most Nadziei”, to lekarze – praktycy z zakresu onkologii, medycyny paliatywnej, endokrynologii, żywienia oraz rehabilitacji psychologicznej.

Spotkania organizowane przez Fundację, dają Państwu niepowtarzalną okazję do poszerzenia własnej wiedzy, jak również do zapoznania się z najnowszymi badaniami i doniesieniami naukowymi z poszczególnych dziedzin.

Terminy i zakres tematyczny spotkań, które odbyły się w ramach cyklu edukacyjnego:

12 marca – “CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ – ogólnie o nowotworach”

17 kwietnia – “CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ – rak piersi”

12 maja – “CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ – rak płuca”

17 czerwca – “CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ – rak szyjki macicy”

16 października – “CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ – odżywianie w profilaktyce chorób nowotworowych”. Znaczenie odżywiania w chorobie nowotworowej.

23 października – “CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ – wpływ i znaczenie układu hormonalnego w chorobie nowotworowej”

Spotkania w ramach cyklu ””CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ”, odbywały się w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych, przy ul. 3 Maja 27/31.

Fundacja „Gdyński Most Nadziei”, jest organizacją pożytku publicznego, nie prowadzi działań komercyjnych. Realizacja cyklu edukacyjnego „CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ…”, jest możliwa dzięki wpłatom pochodzącym z wpłat 1% podatku na rzecz Fundacji “Gdyński Most Nadziei”

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.“

 

Warsztaty "The Healthy Breast Yoga Program"

Data publikacji: 20.01.2009

 

W dniach 7 i 8 lipca, Fundacja “Gdyński Most Nadziei”, zorganizowała jedyne na Pomorzu warsztaty “The Healthy Breast Yoga Program”.

Dwudniowe warsztaty prowadziła Lee Majewski – Polka z kanadyjskim paszportem.

Dwa dni pracy zaowocowały wiedzą z zakresu zdrowego żywienia i profilaktyki chorób nowotworowych, nauką ćwiczeń rozluźniających ciało i umysł, jak również solidną wiedzą i praktyką z zakresu ćwiczeń oddechowych.

         

W bezpłatnych warsztatach wzięli udział zarówno podopieczni Akademii Walki z Rakiem, jak również inne osoby zainteresowane zdrowym i higienicznym trybem życia.

Szczególne podziękowania kierujemy do życzliwych Pań Właścicielek klubu fitness ACTIVE LADY, za udostępnienie przestronnej sali, w której odbywały się zajęcia.

Gorąco zapraszamy w przyszłości na podobne wydarzenia organizowane przez Fundację!

 

Plenerowe warsztaty psychoonkologiczne

Data publikacji: 16.01.2009

PSYCHOONKOLOGIA DLA POMORZAN

Fundacja „Gdyński Most Nadziei”, realizująca w Gdyni ogólnopolski projektAKADEMII WALKI z RAKIEM, w dniach 8-12 września i 22-26 września, przeprowadziła warsztaty psychoonkologiczne dla mieszkańców Pomorza. Podczas pięciodniowych warsztatów w plenerze chorzy na raka zdobywali racjonalną wiedzę o chorobie, jak i procesach zdrowienia. Psychologowie uczyli uczestników sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami, jak wzbudzać nadzieję oraz jak pielęgnować swoją wewnętrzną mądrość. Podczas warsztatów realizowany był program Simontona.

W ramach warsztatów odbywały się zajęcia terapii ruchowej oraz sesje rehabilitacyjne.

Partnerami projektu warsztatów psychoonkologicznych był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Morski Port GDYNIA. Środki własne Fundacji pochodziły z wpłat 1% podatku na rzecz Fundacji, w roku 2008.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie proponowanymi zajęciami, Fundacja tegorocznymi spotkaniami wyjazdowymi inicjuje cały cykl szkoleń i warsztatów wyjazdowych dla chorych na nowotwory i ich bliskich. Warsztaty odbywać się będą w dwóch cyklach: wiosennym i jesiennym. Już dziś zapraszamy do Fundacji „Gdyński Most Nadziei” i uczestnictwa z programie AKADEMII WALKI z RAKIEM.

 

Anna Mazurkiewicz - spotkanie z cyklu "Jak zdarza się szczęście"

Data publikacji: 16.01.2009

25 listopada (wtorek) o godz. 16.30 w gdyńskim klubie RIWIERA (przy ul. Zawiszy Czarnego 1), odbyło się niezwykłe spotkanie z niezwykłą…

Fundacja “Gdyński Most Nadziei” jest organizatorem cyklu “Jak zdarza się szczęście…”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Podopieczni gdyńskiej Akademii Walki z Rakiem potrzebują wsparcia w formie świadectw osób, które podobnie jak Oni sami, zmagają się z chorobą nowotworową, dlatego też Fundacja stwarza możliwość spotkań, wymiany doświadczeń z osobami ze świata nauki, kultury, mediów, którzy mają podobne doświadczenia związane z chorobą, ale przede wszystkim z procesem powrotu do równowagi psychofizycznej.

Zaprosiliśmy Państwa na trzecie, gdyńskie spotkanie z cyklu “Jak zdarza się szczęście…”. Naszym gościem była ANNA MAZURKIEWICZ, autorka książki „Jak uszczypnie będzie znak”, dziennikarka, autorka słuchowisk i licznych publikacji. Przez wiele lat związana z “Filipinką”. Od 9 lat jest dyrektorem Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedrojcia w Warszawie.

Spotkanie poprowadziła Pani Krystyna Kowalczyk, dziennikarka.

Powieść „Jak uszczypnie będzie znak” ukazała się 27 marca 2007 roku nakładem Wydawnictwa Autorskiego. Ta książka jest powieścią. Zwyczajną powieścią o chorowaniu na raka. Książek o chorowaniu i umieraniu napisano mnóstwo Ta książka na pewno nie jest dziennikiem ani moim pamiętnikiem. Nie odważyłabym się upublicznić moich zapisków. Istnieje bardzo cienka granica między ekshibicjonizmem a tym, co chcemy o sobie opowiedzieć. I może dlatego schowałam się w tej książce za plecami mojej wymyślonej bohaterki. Wszystkie emocje, które ona przeżywa, są oczywiście moje. Nie da się napisać powieści o chorowaniu na raka, nie przeżywszy tego wszystkiego na własnej skórze. Ale wydawało mi się, że łatwiej będzie czytelniczkom przeczytać nie pamiętnik, ale właśnie powieść, do której zawsze mamy pewien dystans. Bo może to wszystko jednak nie zdarzyło się naprawdę?

Szczerze polecamy lekturę książki.

Spotkanie odbyło się w chłodny listopadowy wieczór, jednak osoba Pani Anny przyciągnęła znaczną grupę osób, które nie poddały się aurze i wzięły udział w tym niepowtarzalnym spotkaniu. Uczestnicy spotkania mieli okazję zakupienia książki… wraz z autografem autorki.

Serdecznie dziękujemy Pani Krystynie Kowalczyk, za wsparcie swoim warsztatem dziennikarskim i poprowadzenie spotkania z cyklu “Jak zdarza się szczęście…”

Zapraszamy na kolejne wydarzenia w organizowane przez Fundację “Gdyński Most Nadziei”!

Cykl spotkań “Jak zdarza się szczęście” finansowany jest ze środków budżetu Miasta Gdyni i wpłata 1% podatku na rzecz naszej Fundacji. Zachęcamy do wsparcia inicjatyw Fundacji “Gdyński Most Nadziei”.

 

Świątecznie na "GDYŃSKIM MOŚCIE NADZIEI"

15.01.2009 

Po raz drugi , w krótkiej historii, acz jak znaczącej dla wielu potrzebujących chorych i ich bliskich, 17 grudnia, w iście świątecznej i ciepłej atmosferze, spotkaliśmy się….aby życzyć sobie zdrowia i wytrwałości we wspólnym budowaniu “Gdyńskiego Mostu Nadziei”...i wielu jeszcze sukcesów

Dla nieobecnych, i tych, dla których być może wkrótce Fundacja stanie się koleją przystanią na ich drodze…WSZYSTKIM składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne i wiele radości. Niech miłość i życzliwość odmienia naszą codzienność, w której czasem zbyt łatwo gubimy drugiego człowieka.

Pachnących świerkiem, mieniących się blaskiem świec i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym 2009 Roku, spełnienia marzeń i wytrwałości w realizowaniu noworocznych postanowień….

Tego wszystkiego i jeszcze więcej…

życzy zespół Fundacji “Gdyński Most Nadziei”

 

Warsztaty dla studentów i absolwentów psychologii

Data publikacji: 29.06.2008

W piątek (20.06.br)i sobotę (21.06.br), w Fundacji “Gdyński Most Nadziei” odbyły się warsztaty dla studentów i absolwentów psychologii.

“Wstęp do Racjonalnej Terapii Zachowań” ma na celu wprowadzenie i zapoznanie uczestników spotkania z podstawowymi założeniami i terminami RTZ.

Uczestnictwo w warsztatach jest nieodpłatne, możliwe po uprzednim kontakcie z p. Anną Rasińską (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Serdecznie zapraszamy!

 

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z TANGIEM !!!

Data publikacji: 20.06.2008

Fundacja “STREFA TANGA” oraz Fundacja “GDYŃSKI MOST NADZIEI”, zapraszają Panie i Panów na milonge…

 

Spotkanie z tancerzami i gośćmi, którzy wprowadzą nas w świat tanga…pachnącego argentyńskim słońcem :)

12 czerwca (czwartek) Klub MINGA, Bulwar Nadmorski, tanecznym krokiem od 19.00 do 23.00.

 

Nadzieja z antypodów

Data publikacji: 11.03.2008

Podczas promocji książki Dominik Jabs:

Każdego roku w Polsce na raka zapada 110 tys. osób. Bardzo często jednak wciąż jest to temat tabu, a przecież choroba może zaatakować każdego. Dotyka też przyjaciół i rodzin, które żegnając najbliższych, nie zawsze potrafią pogodzić się ze śmiercią. Dla chorych na raka i ich rodzin olbrzymią pomocą jest kilkaset ośrodków opieki paliatywnej i hospicyjnej, świetnie funkcjonujących, z odpowiedzialnym personelem. Jednak narzeka się na brak publikacji, które pomogłyby im w zderzeniu z perspektywą śmierci. To właśnie z myślą o nich niedawno wydano książkę Karen McMillan pt. „Niezłomny duch”. Publikacja, która ukazała się nakładem Edycji Świętego Pawła, ma szansę „odczarować słowo «rak» i nasz stosunek do choroby”. McMillan opisuje w niej prawdziwe historie dwudziestu zwykłych osób w wieku od 2 do 80 lat, które przeżyły raka, oraz tych, które na niego umierają. Mówią też ich bliscy, pracownicy hospicjum, onkolog i psycholog. Książka to także efekt poszukiwań przez autorkę odpowiedzi na pytania: Jak ludzie radzą sobie ze swoją śmiertelnością? Jak bardzo może przerażać choroba na literę „r”? Czy ulepszono metody jej leczenia? Jak najlepiej opiekować się chorymi? Czy można mieć nadzieję na przyszłość i co z rodzinami osób chorych? McMillan stawiała sobie te pytania, gdy po 15 latach walki z nowotworem w sile wieku umarli jej rodzice. – Początkowo nie zamierzałam pisać książki, ale pracując jako wolontariusz w hospicjum, poznałam wspaniałych ludzi – mówiła Karen McMillan w czasie promocji „Niezłomnego ducha” w warszawskiej księgarni „Pelikan”. – Oni cenili każdą chwilę życia, a dla wielu z nich świadomość nadchodzącej śmierci była pewnym początkiem, tym bardziej że część osób opisanych w książce pokonało tę chorobę – podkreśliła McMillan. – Jestem bardzo wdzięczna rozmówcom, którzy chcieli opowiedzieć o swojej odwadze w zmaganiach z rakiem – dodała. Autorka zaznaczyła też, że powodem napisania książki była nadzieja. – Nawet gdy moi rodzice byli tuż przed śmiercią, wciąż chcieli dawać nadzieję – stwierdziła McMillan. Autorka mieszka w Auckland w Nowej Zelandii. Znana i wielokrotnie nagradzana projektantka mody obecnie jest wydawcą, m.in. albumów Anne Geddes. Jest także wolontariuszką w miejscowym hospicjum. „Niezłomny duch” był jej książkowym debiutem w 2003 r. – Ta książka pokazuje, jak ważny w zmaganiach z nowotworem jest drugi człowiek, niezależnie po której stronie się znajdziemy – stwierdziła Małgorzata Marmajewska-Modelska, psycholog, prezes fundacji „Most Nadziei”. – To szansa zmierzenia się ze smutkiem, oswojenia lęku, wejścia w świat ludzi, który być może wciąż dla wielu jest zamknięty. – Ja wiem, że nie zmienię świata, ale zawsze mogę pomóc innym – powiedziała Karen McMillan, prezentując swoją książkę.

 

Akademia Kobiet 2008

Data publikacji: 11.03.2008

 

10 marca o godz. 16.30, w siedzibie Fundacji “Gdyński Most Nadziei”, w przemiłej kobiecej atmosferze odbyło się spotkanie w ramach AKADEMII KOBIET.

Szanowne Panie, Nasze doroczne spotkania w kobiecym gronie, stały sie niemalże tradycją … chcąc uczcić Dzień Kobiet, zaprosiliśmy w swoje progi Dziewczyny, Panny, Panienki i Panie.

Zapewniając moc atrakcji i niezapomniane wrażenia, rozstałyśmy się po kilku godzinach dobrej zabawy i z poczuciem dobrze spędzonego czasu, jak i z przekonaniem…że ZAWSZE mamy wybór…w czym utwierdziły Nas bohaterki filmu…o kobietach, pieniądzach, mężczyznach…i o tym,że…pieniądze to nie wszystko…:-)

Tym Paniom, które wybrały spośród wielu zajęć, spotkanie w Fundacji…Dziękujemy, z nadzieją, że wybór był trafiony :-)

Kogo nie było.... zapraszamy za rok :-)

Akademię Kobiet wsparli: POLKAR S.C. – degustacja win. Było pysznie :-)

 

Wigilijne spotkanie w Fundacji

Data publikacji: 13.02.2008

W poniedziałek 17 grudnia o godz.17.00, w siedzibie Fundacji “Gdyński Most Nadziei”, przy suto zastawionym wigilijnym stole, spotkali się Podopieczni gdyńskiej Akademii Walki z Rakiem).

Fundacja niemalże pękała w szwach….ale pomieściła wszystkich, którzy czują się częścią “akademickiej społeczności”, przyjmując zaproszenie na pierwsze w historii gdyńskiej Akademii, wigilijne spotkanie.

Wspólne ubieranie choinki… opłatek…, ale przede wszystkim obecni na przedświątecznym spotkaniu Podopieczni Akademii Walki z Rakiem…stworzyli niepowtarzalną, gorącą atmosferę.

Był to czas wielu wspólnych rozmów, spotkań, podsumowań…i życzeń ...wszelkiego spełnienia i dalszych WSPóLNYCH sukcesów… ponieważ siłę Fundacji, jak również Akademii stanowią ludzie…”cisi bohaterowie własnego życia”...

Galeria zdjęć do obejrzenia w siedzibie Fundacji – zapraszamy.

 

Pia Libicka – drugie gdyńskie spotkanie z cyklu „Jak zdarza się szczęście”

Data publikacji: 14.11.2007

 

19 października po raz kolejny w Gdyni … zdarzyło się szczęście… W Klubie MINGA, przy Bulwarze Nadmorskim, spotkaliśmy się w gronie Studentów i Przyjaciół gdyńskiej Akademii Walki z Rakiem.

Gościem drugiego gdyńskiego spotkania z cyklu ”...jak zdarza sie szczęście” była Pia Libicka – tancerka baletowa, która przyjechała do Gdyni, aby opowiedzieć Nam swoją historię uwiecznioną w przedstawieniu“Exerese monobloc”. Do Gdyni przyjechała z choreografem przedstawienia Januszem Orlikiem.

Tym razem, stanęła przed Nami młoda, drobna blondynka, która swoją historią wzruszyła i zainteresowała nie tylko zaproszonych Gości, ale także tych, którzy przyszli do Klubu MINGA, aby spędzić niezobowiązujący wieczór…

Kiedy po początkowo nierównej walce ze sprzętem komputerowym, po 40 min. , udało się rozpocząć projekcję przedstawienia “Exérese monobloc”, na sali zapanowała niebywała cisza … Od czasu do czasu dochodziły nas odgłosy młynka mielącego kawę, ale ani zapach mielonej kawy, ani szum, nie był w stanie odwrócić uwagi wszystkich tam obecnych…

 

Pia Libicka, Janusz Orlik na spotkaniu w Gdyni

Poznaliśmy niezwykłą osobę, która mówi o swojej chorobie ” na szczęście” . ” Gdyby nie choroba, nie wiem kim dzisiaj bym była, może nie miałabym tego co mam, nie przeżyła tego i nie wiedziała tyle o życiu co teraz wiem… dziś jestem mądrzejsza, za sprawą choroby musiałam dojrzeć szybciej. Dziś otwierają się przede mną nowe horyzonty…wyjeżdżam do Francji, gdzie podejmę pracę w konsulacie…” Na twarzy Pii maluje się radosny uśmiech.

Ze spotkania wyszliśmy…. może bardziej refleksyjni, bogatsi o doświadczenia innych, umocnieni w przeświadczeniu, że warto mieć marzenia i nie ustawać w drodze do ich realizacji….marzenia wymagają od nas cierpliwości, konsekwencji, wytrwałości… Bo to co ważne w życiu…nigdy nie przychodzi nam łatwo…nie żyjmy marzeniami, ale miejmy marzenia…

 

„Niezłomny duch”

Data publikacji: 30.09.2007

 

Na spotkaniu promocyjnym z Karen McMillan w Warszawie ( dolny rząd, w środku)

3 października w Warszawie odbyło się spotkanie z osobą, która najlepiej wie, jak smakuje życie po diagnozie raka, czym jest opieka nad chorym… z autorka książki „Niezłomny duch. Historie osób zmagających się z rakiem”. Nasza Fundacja została zaproszona przez Wydawnictwo Św. Paweł, do uczestnictwa w tym jedynym w Polsce, spotkaniu z autorką.

„Bardzo ucieszył Nas fakt współpracy i możliwości aktywnego uczestnictwa w akcji promującej tematykę, jakże bliską działaniom podejmowanym przez FundacjęGdyński Most Nadziei, w ramach której realizujemy w Gdyni projekt Akademii Walki z Rakiem. Tym bardziej się cieszę, że będę mogła wysłuchać świadectw osób dotkniętych chorobą nowotworową, jak również podzielić się spostrzeżeniami z mojej codziennej pracy… w perspektywie mechanizmów psychologicznych, jakie uruchamiają wszyscy Ci, którzy starają się oswoić słowo rak, swoim życiem zaświadczając, że można z nim żyć, że warto walczyć… bo świat ma tak wiele barw… Szczerze zachęcam do lektury „Niezłomnego ducha”, która to pozycja będzie kolejną w naszej akademickiej bibliotece”.

Małgorzata Marmajewska – Modelska

Niezłomny duch to pocieszenie i cenna pomoc dla wszystkich, którzy muszą stawić czoła chorobie nowotworowej.

Karen McMillan “Niezłomny duch. Historie osób zmagających się z rakiem”

Niezłomny duch to wzruszające świadectwo siły ludzkiego ducha w obliczu choroby nowotworowej. To zbiór prawdziwych historii ludzi, którzy przeżyli raka, oraz tych, którzy na niego umierają. Nie brakuje także wypowiedzi osób, które straciły bliską osobę z powodu raka, oraz pracowników hospicjum, onkologa i psychologa. Kiedy rodzice autorki zmarli na nowotwór w sile wieku, rozpoczęła ona poszukiwania odpowiedzi na nękające ją pytania w historiach innych ludzi. Jak ludzie radzą sobie ze swoją śmiertelnością? Jak bardzo może przerażać choroba na literę R? Czy metody jej leczenia są coraz lepsze? Jak najlepiej opiekować się chorymi na raka? Jak choroba nowotworowa wpływa na życie całej rodziny? Jaką nadzieję można mieć na przyszłość? Niezłomny duch jest rezultatem tych właśnie poszukiwań. Ukazuje historie dwudziestu zwykłych ludzi, w wieku od 2 do 80 lat, a także ich rodzin, znajdujących się w różnych sytuacjach życiowych.

O autorce:

Karen McMillan mieszka w Auckland w Nowej Zelandii. Znana i ceniona, wielokrotnie nagradzana nowozelandzka projektantka mody, obecnie zajmuje się głównie działalnością wydawniczą (współpracując m.in. z Anne Geddes). Jest także wolontariuszką w miejscowym hospicjum. Kilkanaście spisanych przez nią historii zostało opublikowanych już wcześniej w różnych czasopismach. Niezłomny duch był jej książkowym debiutem w 2003 roku, a do chwili obecnej wydała już 6 innych książek.

Patronat medialny: Polskie Radio Pr. 1, Magazyn Samo zdrowie

Edycja Świętego Pawła www.edycja.pl tel. 034. 362.06.89 fax 034. 362.09.89

 

WAŻNE WYDARZENIE DLA PODOPIECZNYCH AKADEMII WALKI z RAKIEM!!!

Data publikacji: 20.09.2007

Gdyńska Akademia Walki z Rakiem przy Fundacji “Gdyński Most Nadziei” otrzymała uroczyste zaproszenie, wystosowane przez Radę Miasta Gdyni, na ceremonię otwarcia Skweru Sue Ryder, która odbyła się 10 września (poniedziałek) o godz. 11.00, na skwerze między A. Marszałka Piłsudskiego, ul. Legionów i ul. Partyzantów w Gdyni

Ceremonia poprzedzona była Mszą Św. w Kaplicy Szpitala Morskiego im. PCK, przy ul. Powstania Styczniowego 1 w Gdyni. Mszę poprowadził Ks. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Metropolita Gdański.

We wtorek, 11 września w siedzibie Fundacji odbyła sie także się wizyta studyjna. W wizycie wzieli udział m.in. Jeromy Cheshire, syn Lady Sue Ryder oraz Prezes Fundacji Sue Ryder w Polsce, Maria Stolzman.

CZUJEMY SIĘ ZASZCZYCENI POWYŻSZYM WYRÓŻNIENIEM

Lady Sue Ryder

Margaret Susan Ryder urodziła się 3 lipca 1923 roku w Leeds, w Anglii. Z domu rodzinnego wyniosła potrzebę niesienia pomocy biednym i pokrzywdzonym przez los.W 1939 roku, mając zaledwie 16 lat zaciągnęła się do Formacji Pielęgniarek Pierwszej Pomocy. W czasie II wojny światowej Susan Ryder służyła w polskiej sekcji brytyjskiego Zarządu Operacji Specjalnych (S.O.E.), zajmującej się dywersją w okupowanej Europie. Tam miała kontakt z cichociemnymi, których odwaga, determinacja i poświęcenie wywarły ogromny wpływ na jej przyszłość. W trakcie swej służby zetknęła się bezpośrednio z ogromem ludzkiego cierpienia. Po zakończeniu wojny niosła pomoc byłym więźniom niemieckich obozów. Jednocześnie odwiedzała alianckie więzienia, ratując życie wielu skazanym na śmierć. Doświadczenia te spowodowały, że bez reszty zaangażowała się w pracę charytatywną na rzecz chorych, bezdomnych i pozbawionych środków do życia ludzi. Wkrótce jej pomoc dotarła na inne kontynenty. W 1953 roku powołała do życia fundację swojego imienia. “There’s rosemary, that’s for remembrance, pray, love, remember” – cytat z Hamleta i gałązka rozmarynu stały się symbolem Fundacji, będącej żywym pomnikiem dla milionów ludzi, którzy w obronie ludzkich wartości, oddali swoje życie podczas wojny. The Sue Ryder Foundation wybudowała w piętnastu krajach świata ponad osiemdziesiąt domów, które po dziś służą chorym i cierpiącym. Do 1978 roku organizowała wyjazdy rekreacyjne do Wielkiej Brytanii dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wraz ze swoim mężem Leonardem Cheshire, słynnym bohaterem II Wojny Światowej i wielce zasłużonym działaczem charytatywnym, inicjowała wspólne akcje humanitarne w różnych krajach świata, dotkniętych tragedią ludzką. Dla finansowania Fundacji Sue Ryder założyła ponad 600 sklepów charytatywnych. Sue Ryder, doktor honoris causa Uniwersytetów w Liverpool, Exeter, Essex, Reading, Leeds, Kent, Londynie i Cambridge, odznaczona Orderem Św. Michała i Św. Jerzego, Orderem Imperium Brytyjskiego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice, odznaczeniem Ecclesia Populoque Sevitium Praestanti. Polska zawsze była dla Sue Ryder miejscem szczególnym. W sierpniu 1944 roku ekspediowała zrzuty broni dla walczącej Warszawy. Bezpośrednio po wojnie, wraz z międzynarodową grupą wolontariuszy, pospieszyła z pomocą stolicy, by później stale pomagać Polsce i Polakom. Tutaj wybudowała ponad 30 Domów Sue Ryder, które przyjęły pod swój dach chorych, samotnych i bezdomnych. W 1978 roku otrzymała z nadania JKMKrólowej Elżbiety II tytuł Para Anglii, przyjmując za swoją szlachecką siedzibę Warszawę. Jako Lady Ryder of Warsaw zasiadała w brytyjskiej Izbie Lordów, gdzie przez lata była gorącą orędowniczką polskich spraw. Walczyła o prawa człowieka i godność chorych i cierpiących. Dla kontynuowania swego dzieła, w 1992 roku Lady Ryder powołała do życia całkowicie niezależną Fundację Sue Ryder w Polsce. W Polsce czuła się jak w domu i ten kraj traktowała jak swój, a Polaków jak własnych rodaków. Była Honorowym Obywatelem m. st. Warszawy, Konstancina i Gdyni. Jej imieniem nazwano rondo w Gdyni, ulicę w Konstancinie, a ostatnio skwer w Warszawie. Lady Ryder of Warsaw, która uczyniła swoje życie darem dla potrzebujących, odeszła 2 listopada 2000 roku, ale pamięć o niej i jej ideały pozostały.

 

Akcja KOBIETY dla KOBIET

Data publikacji: 14.08.2007

 

Anna Dymna, Małgorzata Marmajewska, Aleksandra Gajos

17 lipca 2007 roku w Wejherowie, odbyło się trzecie spotkanie AkcjiKOBIETY dla KOBIET.

Stowarzyszenie Kwiat Kobiecości, Lions Club Gdańsk, Amber oraz Fundacja “Gdyński Most Nadziei” połączyły swoje siły w ramach AkcjiKOBIETY dla KOBIET, na rzecz profilaktyki raka szyjki macicy.

Małgorzata Marmajewska-Modelska z naszej Akademii opowiedziała o znaczeniu emocji w chorobie nowotoworowej na różnych jej etapach, a wykład na temat profilaktyki i leczenia nowotworu szyjki macicy przeprowadził lekarz ginekolog – onkolog. Była też okazja do wysłuchania autentycznych, osobistych historii – zaproszone „kobiety po przejściach” podzieliły się swoimi doświadczeniami w zwycięskiej walce z chorobą.

Spotkanie prowadziła przez Pani Annę Dymną.

 

Krzysztof Kolberger - "Przypadek nie-przypadek"- pierwsze gdyńskie spotkanie z cyklu "Jak zdarza się szczęście"

Data publikacji: 15.06.2007

 

Aleksandra Gajos, Aleksandra Iwanowska, Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni, Krzysztof Kolberger, Małgorzata Marmajewska

28 maja z okazji Tygodnia Ogólnopolskiej Sieci Akademii Walki z Rakiem odbyło się spotkanie z Krzysztofem Kolbergerem. Było to pierwsza rozmowa z przygotowanego przez nas cyklu”...jak zdarza sie szczęście”.

“Przypadek nie-przypadek” to książka szczególna. Na jej kartach z Krzysztofem Kolbergerem między wierszami księdza Jana Twardowskiego rozmawiała Aleksandra Iwanowska. Tym razem mogliśmy porozmawiać i my, pacjenci oraz przyjaciele Akademii.

W gdyśkiej “Cyganerii” pan Krzysztof opowiadał o swojej walce z chorobą, a także o nadziei, bo będąc tuż przed kolejną terapią, intensywnie uczestniczy w życiu zawodowym. Stara się z całych sił pomagać innym, prowadząc Stowarzyszenie Chorych na Nowotwór Nerki.

Nasz gość nie bał się również odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Przekonywał, że spotkania z ludźmi, rozmowy o przeżyciach związanych z tą trudną chorobą, dają ogromną siłę i ulgę tym, których ona dotknęła.

Spotkanie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni.

 

Piątek dla zdrowia

Data publikacji: 27.03.2007

W piątek, 23 marca, odbyło się spotkanie z Marią Fall – Ławryniuk. Rozmawialiśmy o tym, jak żyć zdrowo i aktywnie.

W ramach programu AKADEMII WALKI Z RAKIEM w GDYNI siedzibie Fundacji odbyło się spotkanie połączone z prezentacją najnowszych doniesień z zakresu zdrowego odżywiania i znaczenia aktywnośći fizycznej w profilaktyce chorób nowotworowych. Jak zadbać o swoją dietę i kondycję opowiadała współpracująca z Fundacją dietetyk i terapeuta ruchowy, Maria Fall- Ławryniuk.

 

Akademia Kobiet

Data publikacji: 13.03.2007

 

Pacjentki podczas masażu dłoni

8-go marca, w Dzień Kobiet, nasze pacjentki spotkały się na przygotowanej specjalnie na tę okazję Akademii Kobiet.

Większość pacjentów Akademii Walki z Rakiem stanowią kobiety. Dlatego ten specjalny wieczór miał być okazją nie tylko do integracji kobiecego grona, ale i wspólnego relaksu.

I udało się – w Akademii Kobiet uczyłyśmy się, jak walczyć ze stresem za pomocą prostych ćwiczeń oddechowych. Poznawałyśmy się lepiej i cieszyłyśmy dzielonymi z innymi chwilami, przy okazji zgłębiając tajniki masażu dłoni.

A wszystko to przy lampce wybornego wina i świetnym cieście marchewkowym. Nic dziwnego, że wszystkie Panie chętnie zostały nieco dłużej na wspólne oglądanie filmu. Oczywiście o kobietach.

Akademię Kobiet wsparli: GREEN WAY – pyszne ciacho marchewkowe, POLKAR S.C. – degustacja win. Dziękujemy!

 

Otwarcie Akademii - 29 stycznia 2007 rusza gdyńska Akademia Walki z Rakiem!

Data publikacji: 29.01.2007

         

Fundacja „Gdyński Most Nadziei” powstała specjalnie dla mieszkańców naszego miasta. Jej zadaniem jest realizacja ogólnopolskiego projektu Akademii Walki z Rakiem (w skrócie: AWzR). 

 

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Gdyni mogliśmy otworzyć kolejną, siódmą już placówkę Ogólnopolskiej Sieci Akademii Walki z Rakiem. Nasze wsparcie kierujemy do osób ze zdiagnozowanym nowotworem, pomagając im, oraz ich bliskim, odzyskać nadzieję i umocnić siły do walki z rakiem.

Honorowy patronat nad gdyńską Akademią Walki z Rakiem objął Prezydent Miasta Wojciech Szczurek.